News of Berlin Refugee Movement – from inside

Abolish Residenzpflicht! Abolish ‚Lagers‘! Stop Deportations! Right to Work and Study!

BUSTOUR 2015 LEİPZİG

Leave a comment

P1040840P1040848
Khemnitz’de mücadele eden yeril bir gruptan insanlar da bize katılarak Leipzig’e geldiler. İki şehir arasındaki mesafe fazla olmadığı için kısa bir sürede Leipzig’e vardık. Sayımız daha kalabalık oldu. Böylece iki gruba ayrılarak iki ayrı mülteci kampına gittik.
Leipzig’de gittiğimiz mülteci kampına daha önceki otobüs turu sırasında da gitmiştik. Kampın önünde çok sayıda çocuk oynuyordu. Çocukların çoğu Almanca biliyorlardı. İlk konuşmalarımız çocuklarla oldu. İçinde yaşadıkları mülteci kampı için Almanca’da “bok gibi” anlamına gelen “scheise” kelimesini kullanıyorlardı.
Mülteci kampının giriş kapısı8da bulunan mültecilerle sohbet etmeye başladık. Kampın yetkilisi içeri girmemize izin vermedi. Saatin geç oldğuunu söylüyordu. Bekçinin önündeki ekrandan kampın iç koridorları görünüyordu. Her koridorda kamera var. Sürekli olarak mülteciler gözetleniyor. Kampta yaşayan bir kadının davet etmesiyle birlikte bir kadın arkadaş kampın içine girdi.
Kapıda konutuğumuz mültciler Suriyeli, Yogoslavyalı mültecilerdi. Onlara akşam düzenleyeceğimiz toplantının yerini ve saatini anlattık. Mülteci kamplarını anlattık. Gerçekleştirdiğimiz eylemlerle ilgili bilgiler verdik.
Kampın önürde oynayan çocuklar, yeni insan yüzleri gördüklerine seviniyorlardı sürekli bizimle oynamak istiyorlardı.
Mülteci kampı ziyareti sonrasında çok sayıda mülteci toplantıya gelmek istediklerini bildirdiler. Arabalarımız yetmedi, iki sefer yapmak zorunda kaldık. Bir dernekte yaptığımız toplantıdaki konuşmacıları bir önceki toplantıda belirlemiştik. Bu sefer yeni insanları seçtik ki herkes mücadeleyi nasıl yürüteceğini öğrensin. Toplantıya başlamadan önce kısa bir film gösterdik. Bu filmi, birkaç gün bizimle birlikte gelen, daha önceden de tanıdığımız bir gazeteci yaptı. Almanya’nın merkezi televizyonu olan ZDF kanalında bu film yayınlandı.
Mülteci kamplarından toplantıya katılan ya da otobüs turunda yer alan mülteciler bilgileniyor ve politikleşiyorlar.
Leipzig’e yakın bir yerde dört nazi tutuklandı. Bu kişiler mülteci kamplarına ve camilere karşı kundaklama planlaması yapıyorlarmış.
Yaşasın İnsanlaşma ve ortaklaşma Mücadelemiz
7.5.2015
Turgay ulu
Leipzig

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s